ESKİŞEHİR

ESKİŞEHİR


 ODUNPAZARI EVLERİ
                                                        
      Odunpazarı Evleri Eskişehir‘in dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer almaktadır. Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içinde bulunduğu pek çok gezgin tarafından övgüyle bahsedilen bu mekanlar Eskişehir açısından önemli turizm merkezlerinden biridir.
Odunpazarı Evleri tarihi Atatürk Lisesi civarında kalan bölgededir. Burada çeşitli müzeler, kültürel ve ticari değer taşıyan mağazalar, bir kaç sahaf, dernekler ve kültür merkezleri bulunmaktadır. Bölgedeki en önemli eserler arasında tarihi Kurşunlu Külliyesi ve Atatürk Lisesi sayılabilir. Eski tarihlerde Hamamyolu Yediler Parkı civarında şehrin ticari hayatı şekillenirken bu bölgede de yerleşim yerleri oluşturulmuştur. Halen Hamamyolu bölgesi önemli alışveriş merkezleri arasındadır. Odunpazarı Evleri içinde yer alan bazı evler de halen konut olarak kullanılmaktadır.

  SAZOVA PARKI


      Sazova Parkı olarak bilinen Eskişehir en büyük parkının resmi adı Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’dır. Adından da anlaşılacağı üzere burası klasik anlamda inşa edilmiş bir park değildir. Dünyanın en özgün parkları arasında sayılan bu park 2012  yılında hizmete açılmıştır. Ancak parkın bazı bölümleri halen kullanıma kapalı durumdadır.Sazova Parkı’nda bir çok bölüm bulmak mümkün. Bunlardan en ünlüleri Masal Köşkü, Korsan Gemisi ve Bilim Merkezi & Uzay Evi’ dir.


HALLER GENÇLİK MERKEZİ


Haller Gençlik Merkezi Eskişehir Eskibağlar Mahallesi içinde Cengiz Topel ve Üniversite Caddesi arasında kalan tren geçidinin Üniversite Caddesi tarafında kalan eşsiz bir mekandır. Eskiden sebze ve meyve hali olarak kullanılan yapının belediye tarafından restore edilmesiyle bina bir gençlik merkezine dönüştürülmüştür. Eskişehir’in kendine has kültürü içinde Batı ve doğu kültürlerinin sentezlendiği bir mekandır. Anadolu’nun sıcak şarap ve köy şarabı kültürü burada yaşatılırken diğer yandan Batı kültürü içindeki kahve çeşitleri de burada yer almaktadır.  ESKİŞEHİR HAMAMLARI

 
Eskişehir Hamamları Anadolu tarihi boyunca ilgi çekici olmuştur. Bizans dönemlerinde imparatorların bu bölgedeki şifalı sulara geldikleri rivayet edilmektedir. Osmanlı döneminde hemen her noktaya açılan hamamlar bu şehirde sahip olduğu sular dolasıyla daha fazla yer kaplamıştır. Günümüzde de hamam kültürünü yaşatan şehirlerin başında Eskişehir gelmektedir.


  ŞEHR-İ AŞK ADASI


Şehr-i Aşk Adası Eskişehir‘de Gökmeydan Mahallesi’nde bulunur. 2010 yılında açılışı yapılan yapay ada Porsuk Çayı üzerinde kurulmuştur. Açılışı sırasında yerli ve yabancı yüzlerce ünlü ismi ağırlayan ada ulusal basında da heyecanla takip edilmiştir.Şehr-i Aşk Adası Eskişehir’e aşk şehri imajı yerleştirilmesine yönelik atılan adımlardan biridir. Açılışının yapıldığı yılda şehrin her yanı aşk imgeleriyle süslenmiş, Eskişehir’de yaşadığı rivayet edilen Yunus Emre’nin dizeleriyle aşk anlatılmıştır. Bu gün bu ada da bu imajın yaratılmasına sağladığı katkıyla şehrin temel turizm varlıkları arasına girmiştirKENTPARK


Kentpark Eskişehir içinde görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıraları arasında yer almaktadır. Türkiye’nin hemen her yerinde bilinen yapay plajı sayesinde yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çeken bun park günümüzde sadece plajıyla değil aynı zamanda diğer aktiviteleri ve doğal güzelliğiyle dikkat çekmektedir. Şehir merkezinden buraya botla gelebilir, iyi bir yemek yiyebilir, kısa bir park turu yaptıktan sonra at üzerinde keyifli saatler yaşayabilirsiniz. Kuşkusuz buna ayırdığınız bir gün sizi çok rahatlatacaktır.